Caffetin®
ėshtė njė kombinim efikas prej 4 komponentave: paracetamol, propifenazon, kofeinė dhe kodeinė, tė balansuar nė mėnyrė ideale me qėllim qė tė arrihet sinergjizėm analgjezik.
FAQ
1. A ėshtė e vėrtetė qė Caffetin® e rrit trysninė e gjakut?

Shpesh parashtrohet pyetja se a mund Caffetin tė rrisė trysninė e gjakut pasi nė tė ndodhet kofeina.
Eshtė vėrtetuar nė mėnyrė eksperimentale se kofeina nuk ka asnjė efekt nė shtypjen e gjakut, funksionin e zemrės, efektin inotrop tė zemrės dhe nė katekolaminat nė gjak. Sa i pėrket sasisė sė kofeinės nė 1 tabletė Caffetin®, qė ėshtė 50mg, ajo ėshtė e barabartė me 1/3 e kofeinės e cila ėshtė e pranishme nė 1 filxhan me kafe, qė ėshtė 150mg, kėtė e pijmė ēdo ditė. Kjo do tė thotė qė pėrgatesa ėshtė plotėsisht e sigurtė pėr pėrdorim, pa rrezik pėr tė rritur trysninė e gjakut.

2. A mund qė pacienti tė fitojė alergji ngaCaffetin®?


Teoritikisht, alergji njė pacientė mund tė fitojė nga ēdo substancė qė e fut nė organizėm (ushqim, bar, pije). Sikurse edhe barnat e tjerė edheCaffetin® gjithashtu mund tė shkaktojė reaksion alergjik. Incidenca e kėtyre rasteve ėshtė shumė e rrallė dhe mė shpesh ėshtė rezultat i tejndjeshmėrisė sė pacientit nė ndonjėrin nga komponentat e njė pėrgatese. Nė raste tė tilla duhet tė bėhet testim pėr tė gjetur se cila substancė ka shkaktuar reaksion alergjik qė nė tė ardhmen tė shmanget.

3. A mund tė shfrytėzojė Caffetin® edhe fėmijėt?
Caffetin®ėshtė plotėsisht i sigurtė pėr pėrdorim te fėmijėt mbi 7 vjeē, nė doza prej 1/4–1/2 e tabletės 1–4 herė nė ditė.

4. A shkakton varėsi Caffetin®?
Nė doza prej 10mg pėr 1 tabletė, kodeina si analgjezik i dobėt nuk mund tė shkaktojė varėsi. Madje edhe nėse merret parasysh doza maksimale ditore prej 360mg (6 doza tė veēanta prej 60mg), qė ėshtė pėr 36 herė mė e lartė se doza e kodeinės pėr 1 tabletė. Kjo do tė thotė seCaffetin® ėshtė pėrgatesė plotėsisht e sigurtė nga rreziku pėr tė shkaktuar varėsi.

E RE!!!
E RE!!!
se shpejti
se shpejti
Kryesor     Maqedonisht     Anglisht
Tė gjitha pėrgatesat tona janė pėrmendur dhe pėrshkruar nė kėto faqe pėr njė qėllim tė vetėm qė ju tė jeni tė informuar pėr aktivitetet e pėrgjithashme tė Alkaloid–it, e jo si kėshillė pėr pėrdorim tė ndonjė pėrgatese nė njė situatė tė caktuar. Pėr ēfardo llojė kėshille nė lidhje me pėrdorimin e drejtė tė pėrgatesave tona, kontaktoni me mjekun tuaj amė ose farmacistin dhe lexoni me kujdes prospektet pėr mėnyrėn e pėrdorimit, qė ndodhet nė ēdo paketim.
caffetin®2007 tė gjitha tė drejtat e rezervuara